Cannondale CrossCoutry 2013

Víkend 5. – 6.10. se ve Slaném konalo bikerské veselí, kdy v sobotu byla možnost otestovat kola špičkových značek Cannondale a GT, a v neděli se bylo možno poměřit v závodu CrossCoutry.

  Závod se konal v prostředí tzv. Hájů, což je lesnatý prostor ve svahu, ležící na okraji Slaného. Zázemí pak bylo vytvořeno v areálu letního kina. Technický okruh byl dlouhý 2,7 km. Startovalo se v již zmíněném letním kině, které bikery poslalo hned do změti zatáček a technických úseků. Co stojí asi nejvíc za zmínku byl technický výjezd a následný sjezd z vodárny, která je pokryta zeminou, aby nekazila příliš ráz okolního prostředí. Další zásadní pasáž se nacházela asi v polovině okruhu, kde po technickém sjezdu následoval nejtěžší výjezd, který postupně přidával svá procenta stoupání až závodníky vrátil zpět do vrchní části závodu. Poté se závodníci po další sérii technických prvků vrátili zpět do areálu letního kina, kde se kruh uzavřel.

    Závodilo se již od dopoledních hodin v nižších věkových kategoriích. Odpoledne pak celodenní klání mělo vyvrcholit závodem mužů v kategorii hobby a elite. Dlouho jsem zvažoval do jaké kategorie se přihlásit, až jsem nakonec zvolil kategorii hobby. Důvod byl jednoduchý. Většinu závodníků přihlášených v kategorii elite znám a věděl jsem, že bych jim pravděpodobně dělal jen komparz někde na konci startovního pole. Naopak spousta závodníků v kategorii hobby byla podobné výkonnosti, takže výhled, že si člověk pořádně zazávodí a možná se i popere o přední příčky nakonec zvítězil.

   Na start se  v naší kategorii hobby postavilo asi 20 borců, aby se poprali o umístění v pěti okruzích. Hned od startu se začalo jet ostré tempo. Před začátkem jsem si říkal, že je důležité abych byl na špici, hlavně kvůli tomu, aby byl prostor na manévraci v technických pasážích. To se mě bohužel nepovedlo, když jsem v prvním okruhu udělal tři zásadní chyby. První jsem zkazil výjezd na vodárnu, kdy jsem musel vyšlápnout, druhou, že jsem zvolil pomalejší variantu sjezdu v polovině trati a do třetice jsem v dlouhém stoupání trefil kořen a musel jsem sesednout z kola. Sumasumárum to znamenalo po prvním kole asi šestou příčku. No řekl jsem si buď v klidu, jeť si svoje tempo a doufej, že ostatní nastolené tempo nevydrží. Na konci druhého okruhu se to začalo potvrzovat, kdy jsem dotáhl a předjel dva borce, kteří doslova po napáleném startu zhořeli. Těsně před dojezdem do areálu letního kina jsem předjel kámoše Klápu, kterého postihl defekt přetrženého řetězu. Smůla, on by zřejmě výrazně promluvil do konečného pořadí závodu. Ve třetím okruhu jsem si docvakl dalšího kolegu Honzu. Když jsem ho předjížděl, řekl jsem mu, že bychom si mohli chvíli pomoci a vystřídat si. Moc dlouho jsme to ale nevydrželi. Honza byl o něco pomalejší a já se ocitl s mírným náskokem na druhé pozici. Na první pozici jsem tolik neztrácel a měl jsem chvílemi bikera i v dohledu, ale na to abych ho dojel jsem již neměl. Po zbytek závodu jsem si jen hlídal druhou pozici a svůj náskok před třetím ještě lehce navýšil. No každopádně konec závodu značně bolel. Po dojetí do cíle se dostavil pocit úlevy a zároveň uspokojení. Za druhé místo jsem fakt šťastný, kór když se závod odehrával ve Slaném, mém bydlišti.

  Díky organizátorům za tento nezapomenutelný zážitek a za skvělou atmosféru.