MERIDA Bike Adventure

Víkend 14.-15.7. znamenal pro bikery, kteří kromě tvrdé dřiny na jejich strojích ještě rádi vědí kam vede jejich stopa, účast na již 12. ročníku MERIDA Bike Adventure, což je jednoduše řečeno etapový orientační závod dvojic na horském kole. Je rozdělen do dvou dnů, kdy v limitu sobota 6 hodin, neděle 4 hodiny se bikeři snaží objet co nejvíce bodovaných kontrol, které mají různou hodnotu. Kromě najetých kilometrů je tedy důležitá i orientace v terénu. Bodová hodnota není oba dva dny stejná, takže strategie a orientační smysl se musí zapojit oba dva dny.

Závodu jsem se za CykloPro zúčastnil já s již prověřeným kolegou hostem Radkem (Šáfou), který vyniká právě skvělou orientací v terénu. Navigaci jsem tak nechal víceméně na něm a měl jsem plnit funkci tempaře. Po startu hned, jak jsme dostali bodové hodnoty jednotlivých kontrol, jsme okamžitě měly jasno, že pokud chceme nabrat co nejvíce bodů, musíme se vydat do nejvzdálenějších míst závodního regiónu. Vzhledem k tomu, že letošní ročník se konal na Křivoklátsku, což je nám víceméně známý revír, věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého. Vše probíhalo hladce, až na nejvzdálenější kontrolu Přehradu Klíčava. Od ní jsme se začali vracet a věděli jsme, že pokud chceme stihnout limit 6hodin, budeme muset jet tzv. totální šrot. Jenže profil tratě byl opravdu zabijácký a kolegovy při návratu seklo, dostal křeče a nebyl schopen vůbec šlapat. Všechny kopce musel vesměs tlačit. Poté co nás v jednom ze závěrečných kopců předjela i slečna vážící přibližně 120kg s růžovými tangy lezoucími z jejich kalhot, věděl jsem, že do limitu se dnes nevrátíme. Konečné zúčtování bylo 18 minut sekera a totálně prošitej kolega, zralej na konec kariéry. V umístění jsme byly po prvním dnu na cca 60 místě. Nebýt bodové srážky, mohli jsme být asi na 25 místě, což by bylo super, ale…

Večer u pivka jsme se tomu snažili přijít na kloub a přes několik teorií, které s přibývajícími pivy inteligenčně gradovali,  jsme se shodli na tom, že příčinou kolegových křečí byla zřejmě kombinací málo tekutin, málo jídla a nadměrná porce kilometrů ve velkém tempu. Máslo na hlavě mám samozřejmě i já, jelikož jsem měl rozpoznat, že kolega není schopen nastolené tempo akceptovat a trochu podřadit. No co se nepovedlo v sobotu, dalo se ještě napravit v neděli. Tu jsme pak projeli téměř bezchybně a vytěžili asi maximum co bylo v našich silách. Bohužel se téměř vždy rozhoduje první den, kdy se dá při delším časovém limitu nabrat více bodů. V konečném zúčtování to znamenalo 54.místo ze 142 dvojic v naší kategorii.

Jarda Černý

Cykloslovník:
Jet totální šrot – jet na maximum co tělo dovolí a někdy i přes něj
Seknout někomu – totální vyčerpání energie a neschopnost dále šlapat
Být prošitej – důkaz, že závodník nechal na trati maximum